Rolling Road (Test Tamburu) Sistemi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Test Tamburu, takografların test ve kalibrasyon işlemlerinin yapılması, kilometre saatlerinin denenmesi ve lastik çevresinin bulunması amacıyla geliştirilmiş olan mekanik bir sistemdir.

Normal kalibrasyon yöntemlerinde araç bir pist üzerinde belirlenen bir mesafede hareket ettirilerek kalibrasyonu yapılmakta olup, lastik çevresi ise ölçü aletlerinin kullanıldığı birkaç farklı yöntemle belirlenebilmektedir. Bu yöntemlerle yapılan kalibrasyon işlemlerinde takografa kaydedilecek “w” ve “L” değerlerinin ölçülmesi yaklaşık 20 dakika gibi bir sürede yapılabilmektedir.

Test Tamburu Sistemi bluetooh ile CD400 cihazına bağlanarak, tamburların üzerine çıkarılan aracın kalibrasyonunu 1-2 dakikalık sürede tamamlayabilmektedir. Ayrıca, sistemin kurulumu kapalı ortamda yapıldığı için kalibrasyon işlemleri yapılırken kötü hava koşullarında etkilenmeyi ortadan kaldırmaktadır.

İki farklı Test Tamburu Sistemi bulunmaktadır:

– Manual Test Tamburu Sistemi: Bu sistemde araç tamburlar üzerine çıkartılır ve testin yapılması için aracın motor gücüyle tamburların döndürülmesi gerekir.

– Fren Testli Tambur Sistemi: Bu sistemde araç tamburlar üzerine çıkartılır ve testin yapılması için otomasyon sisteminden verilecek komutla sistemde bulunan motorlar çalıştırılır. Motorlar vasıtasıyla tamburların dönmesi sağlanarak test işlemleri yapılır.